Dňa 26. septembra sa naši žiaci zúčastnili Európskeho dňa jazykov v Trnave v priestoroch Trnavskej univerzity. Na mieste boli pripravené rôzne zaujímavé výstavy, interaktívne prezentácie a takisto si žiaci mali možnosť vyskúšať niekoľko zábavných aktivít, prostredníctvom ktorých si overili svoje jazykové zručnosti. Neskôr kroky žiakov smerovali do Západoslovenského múzea, kde si pozreli rôzne expozície v rámci krajskej i celoslovenskej pôsobnosti. FOTO

Žiaci 9.A sa v projektovej práci zamerali na Nizozemsko, krajinu syra, drevákov, kanálov,  veterných mlynov a bicyklov. Cieľom bola samostatná práca s anglickými textami - vyhľadávanie, štúdium a triedenie materiálov z rôznych web stránok, aranžovanie, ilustrácie a práca so slovníkmi, ale i získanie nových vedomostí a prezentačných zručností.  Dozvedeli sme sa, žeHolandsko patrí medzi zakladajúcich členov Európskej únie, je známe aj svojimi liberálnymi postojmi k mnohým kontroverzným otázkam  -  k takzvaným mäkkým drogám či eutanázii, je  štátom s najnižšou priemernou nadmorskou výškou, ale  najväčším exportom piva v Európe. Jeho veľké územia musia byť chránené pred záplavami pomocou hrádzí a vlnolamov. “ O tom, že v 9.A je ukrytých veľa talentov sa presvedčte vo FOTOGALÉRII.

Žiaci nášho malého  projektového e-twinning teamu nie sú šikovní  iba v písaní, kreslení  a iných tvorivých činnostiach, ale i vo varení a pečení.  Ukázalo sa to počas “Pancake day,”kedy sa nám okrem palaciniek podarilo vyrobiť aj maslo zo smotany, ktorá mala byť šľahačka na zdobenie. O tom, že palacinky nezostali na strope kuchynky, ale šťastne pristáli na tanieri sa môžete presvedčiť vo FOTOGALÉRII.

25. september 2015 bol pre nás „rainy day“ – upršaný, ale miestami aj veľmi veselý , hlavne v autobuse, ktorý nás viezol na Európsky deň jazykov v Bratislave.  Hviezdoslavovo námestie bolo plné stánkov rôznych jazykových inštitúcií - Bulharský kultúrny inštitút , Taliansky kultúrny inštitút Goethe-Institut , Francúzsky inštitút , British Council, Poľský inštitút, Vel’vyslanectvo Chorvátskej republiky, Slovinské vel’vyslanectvo a slovinský lektorát pri UK. Zastúpenie tu mali aj slovenské inštitúcie. Žiaci aj učitelia sa mohli zapojiť do rôznych vedomostných súťaží, vyhrať vecné ceny, prípadne slovníky a ochutnať niektoré tradičné sladkosti.  Počas celého dňa sme mohli obdivovať talent detí zo základných škôl, ktoré tancovali alebo spievali na pódiu. Podujatie moderoval Štefan Chrappa. V každom stánku bola naviac spoločná hra na tému „ekológia“ aby mladí ľudia pochopili dôležitosť ochrany životného prostredia a pritom mali možnosť si zopakovať alebo naučiť sa niečo z cudzieho jazyka. Niekoľko záberov z tohto pekného dňa si môžete pozrieť v GALÉRII. Tešíme sa na ďalší ročník 2016 :-)

V prílohe sa nachádza správa zo zahraničnej pracovnej cesty, ako aj program konferencie uskutočnenej v dňoch 18. – 19. júna 2015 vo Viedni.    Príloha 1      Príloha 2

Ochutnať  pravé Anglicko v Štiavniku? Nemožné? Nie pre 9. B, ktorá si v stredu 20. mája  pripravila a sama okúsila chuť anglických raňajok. Nechýbali párky, volské oko, fazuľka v paradajkovej omáčke,  šampiňóny, neodmysliteľná anglická slaninka, čierny čaj s mliekom a toasty. FOTO